Інформує М. Фролова

Цьогоріч фестиваль тривав три дні, 16–18 травня, і приурочений Міжнародному дню музеїв та Дню Європи, які традиційно відзначають 18 та 19 травня відповідно. Фестиваль став платформою міжкультурного діалогу де в контексті україно-вірменської дружби, за сприяння управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації, Хмельницької обласної спілки вірменської національної культури «Арарат», презентувався мистецький проект відомого українського художника вірменського походження Бориза Єгіазаряна «Присвята». В його рамках відбувся ряд заходів, що сприяли знайомству з постаттю митця та його творчістю: прес-конференція, творча зустріч та майстер-клас від художника, в ході якого присутні змогли долучитись до створення спільної картини, яка в подальшому стане частиною колекції ХОХМ. Також відбулась презентація збірки короткої прози і поезії «Сорок джерел» Бориса Єгіазаряна, яка нещодавно побачила світ у «Видавництві Старого Лева».

Творчість Бориса Єгіазаряна – це синтез давніх традицій вірменської культури (мініатюри, фрески), старовинного іконопису, класичного слов'янського мистецтва у поєднанні з сучасним модернізмом. Його полотна – притчі, у яких митець прагне розкрити сенс людського буття. За допомогою дотиків пензля, поєднуючи символи, лінії, надзвичайно гостро і глибоко відчуваючи людей, талановитий та мудрий художник розповідає поціновувачу цілі історії життя, вічною темою яких є пошуки сенсу, внутрішні протиріччя особистості у її суспільному становленні. За рейтингом Асоціації галерей України Борис Єгіазарян увійшов до переліку 20 найкращих художників України. Міжнародний Біографічний центр Кембриджа включив його до списку «2000 видатних художників та дизайнерів ХХ століття». Роботи майстра зберігаються в колекціях Київської національної картинної галереї, Вінницького музею мистецтв, Музею Сергія Параджанова в Єревані, Національної галереї Вірменії. Виставка творів художника в обласному художньому музеї триватиме до 17 червня.

Окрім цього до калейдоскопу фестивальних подій увійшли майстер-класи від знаних подільських майстрів. Так, у музейному дворику Микола Величко знайомив всіх охочих з автентичним гончарним мистецтвом. Журналіст, фотограф і поет (член Національної спілки письменників України), останніми роками він більше відомий широкому загалу саме як майстер гончарної справи.

Галина Бучківська відкривала учасникам творчої майстерні загадковий світ традиційної української ляльки-мотанки. Вона – доцент кафедри образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва та трудового навчання Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, кандидат педагогічних наук. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Спілки дизайнерів України. Мисткиня є лауреатом Хмельницької обласної премії імені В'ячеслава Розвадовського в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, Хмельницької обласної премії імені Миколи Дарманського в галузі освіти і науки у номінації «Кращий викладач», Хмельницької обласної премії імені Ніни Косарєвої в галузі декоративно-прикладного мистецтва, Хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.

Окрім вищезазначених заходів в художньому музеї відбулось засідання кіноклубу «Parajanov ART» та перегляд фільму Романа Балаяна «Ніч в музеї Параджанова». Метою Всеукраїнського проекту «Parajanov ART» є популяризація творчості всесвітньовідомого режисера, одного з найвидатніших митців ХХ ст. – Сергія Параджанова. Модератором зустрічі була спеціально запрошена гостя – віце-президент Вірменського товариства культурних зв'язків AOKS-Україна, куратор проекту Олена Оганесян (м. Київ).

Для поціновувачів пригод та містичних експедицій музейною експозицією проходив квест «Музейні таємниці» – цікава гра, розроблена науковцями музею, що допомогла її учасникам самостійно дослідити експозицію музею, дізнатися нові для себе факти про музейні експонати та розкрити їх таємниці. Переможці отримали призи від музею та партнерів.

Вперше в стінах ХОХМ відбулась театралізована екскурсія з каганцями «Ніч у музеї», організована спільно з Народним аматорським театром «Дзеркало» ХМБК. Гості музею мали змогу поринути в таємничу атмосферу нічного музею, де «оживали» експонати та розкривались таємниці мистецьких творів під звуки музики.

Доповнили святкову атмосферу музичні колективи та сольні виконавці нашого міста, серед яких – «Проскурів-Сіті Бенд» Хмельницького музичного коледжу ім. В. Заремби та гітаристи Ростислав Вітер та Павло Вербицький.

Справжньою вогняною феєрію завершився цьогорічний фестиваль завдяки Театру вогню та світла «zLights». Неймовірні емоції та незабутнє видовище дарували гостям музею просто неба.

Таким чином, «АRTколаж-2018» – поліфонічний культурно-просвітницький фестиваль, проект-експеримент, який має на меті об'єднати різні мистецькі й освітні практики, що презентують творчість непересічних особистостей та знайомлять з багатогранним і цікавим світом сучасного мистецтва.