Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші Герої
  Головна » ВИСТАВКИ » Діючі виставки
Виставки
Антоніо Каналетто. Венеційська ведута. Офорти з приватної колекції
Куратор виставки: Л. Чернова
Період проведення виставки: 18 Травня 2017 р. - 18 Червня 2017 р.

 

У мистецтві Венеції ХVІІІ ст. творчість Антоніо Каналетто посідає особливе місце. Він є одним із найбільш відомих майстрів, що працювали у жанрі ведути (італ. veduta, «вид, виднокол»)  міського архітектурного пейзажу. Часто його імя безпосередньо асоціюється із цим жанром мистецтва. Славу художнику принесли феєричні, приголомшливі види на Гранд-канал і площу Сан-Марко. Нині твори художника знаходяться, як у приватних колекціях, так і у найвідоміших музеях світу.

Народився Джованні Антоніо Каналь 1697 року у Венеції. Живопису навчався у свого батька Бернардо Каналя, знаного театрального художника. Після відвідин Риму і знайомства з творчістю знаменитого ведутиста Джованні Панніні, почав писати види рідної йому Венеції. З 1720 року його ім’я з’являється у списку членів міської гільдії скульпторів і живописців. Унікальний талант Каналетто ні в кого не викликав сумнівів. Урочисті, наповнені світлом, картини життя Венеції на тлі її казкової театральної архітектури користувались шаленою популярністю серед англійських туристів.

Найбільшим шанувальником Каналетто був англійський комерсант, антиквар, колекціонер та меценат Джозеф Сміт (1682–1770). Саме він заохочував художника приділяти більше часу малюванню і травленню, що складало невелику, але важливу частину його творчої діяльності. Після призначення Сміта консулом Венеції у 1744 році була опублікована серія гравюр Каналетто «Ведути: одні  взяті з натури, інші  вигадані», яку митець присвятив своєму покровителю.

Джерелом до цих гравюр стали малюнки, зроблені художником на поч. 1740-х рр. під час його подорожі з Венеції вздовж каналу Брента до Падуї. Серія складається із 30 відбитків. До неї увійшли офорти реальних місць Венеції, з яких невелика кількість  визначні пам’ятки міста, частина естампів, що зображують місця на материку, включаючи види уздовж річки Брента, ландшафти Падуї та її околиць. Решта  це капріччо, примхливі види, що поєднують реальні й уявні будівлі і руїни у фантастичному співставленні. Іноді реальне і уявне настільки майстерно об’єднані, що нелегко відрізнити одне від іншого.

На відміну від живописних образів Венеції, офорти відкривають нам несподіваний бік творчості художника і пропонують альтернативну картину венеційського життя вісімнадцятого століття. За рідкісним винятком вони показують більш скромні, побутові аспекти міста. Власне, інтерес до міського пейзажу, видів маленьких вуличок і передмість є те нове, що вніс Каналетто своїми офортами у мистецтво. Художник зосереджується на діяльності і повсякденному житті людей, фігурками яких він заселяє пейзажі: це і рибалки, і погоничі волів, люди, що юрмляться на ринку, іноді сенатори, пані й поряд з ними вуличні торговці. Ці милі жанрові сценки окрім вишуканої естетики архітектури та пейзажу захоплюють непідробною радістю життя, заряджають енергією, спонукаючи до філософського сприйняття дійсності.

Художник гравірує тонкими паралельними штрихами, іноді напівкруглими, зазвичай, їх не перехрещуючи. Такий спосіб виконання надає його офортам сріблястості й легкості і навіть найтемніші тіні залишаються прозорими. Ніжне освітлення, нечіткі тіні захмареного дня властиві вологому повітрю Венеції. Тиха поетичність пейзажу, романтика руїн, самотній подорожній у горах створюють чарівність камерного мистецтва Каналетто.

Племінник і учень Каналетто Бернардо Белотто створивши, подібно учителю, види міст, де він жив і працював (Дрезден, Варшава), вже не зміг досягти подібної кришталевої прозорості, скромної витонченості і легких сріблястих тонів.

Вплив Каналетто на англійських ландшафтних і топографічних живописців тривав до наступного століття.

Лариса Чернова

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр