Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
Іван Юрков. Емалі.
Куратор виставки: В. Хоркавий
Період проведення виставки: 2 Грудня 2014 р. - 16 Грудня 2014 р.

 

 

Хмельничанин Іван Юрков – один з небагатьох вітчизняних художників, які присвятили свою творчість відродженню напівзабутого мистецтва гарячої емалі на металі. Його багатовікова історія сягає тисячолітніх глибин. Ще майстри Єгипту, Давньої Греції, Візантії, Київської Русі прикрашали свої декоративні вироби із золота, срібла та міді кольоровими емалями.

Український відповідник цього терміну – склиця – точно означує його сутність. Адже емаль – різновид скла. В усіх її рецептах присутній склоутворюючий компонент – окис кремнію або кварцовий пісок, а також окиси металів, які надають емалі того чи іншого кольору.

Існує декілька різновидів цієї техніки. Один з них – перегородчаста емаль; саме до неї найчастіше звертається автор. Його роботи приваблюють не лише декоративними ефектами, але й спонукають до неспішного заглиблення в образний світ, розмаїта змістовність якого визначається переважно фігуративом. Все, що думається і відчувається художником, переливається в образи, часом спонтанні, але й виважені, скрупульозно продумані.

Окрему групу складають твори релігійної тематики. Це – своєрідні ілюстрації Священної історії («Вигнання. Вічна тема», «Вічна тема», «Нагорна проповідь»).

Також він звертається до прадавніх вірувань наших предків, використовуючи у своїх роботах солярні знаки («Скіфські мрії», «Колесо Сварога», «Охоронці»).

Свідченням духовних шукань є також сучасні за формою роботи, зі складною поверхнею, де рух стилізованих людських постатей з піднесеними в благаючому жесті руками, спрямовано по вертикалі, до пульсуючого сакрального центру («Відчай», «Інкарнація», «Брама світів»).

Ще один сюжетний різновид цього мотиву – людина серед пустельного краєвиду, наодинці зі своєю тінню, прямуюча до обрію, над яким сходить сонце («Камінь спотикання»).

Архетипи національної ментальності знайшли втілення в багатопланових жанрових сценках з народного життя і декоративних композиціях зі стилізованою орнаментикою традиційної вишивки та писанкарства («До Вижниці», «Мамині стежки», «Натюрморт», «Великодній натюрморт»).

Майстерності І. Юркова цілком підвладна й краса навколишнього світу: яскраві птахи і квіти («Літо», «Діалог», «Зима», «Осінь»), оголена натура («Поліфонія»). Особливу увагу у творчому доробку художника привертають речі, в яких емаль поєднується з матеріалами, властивими іншим видам мистецтва (шкіра, метал, декоративний камінь).

Окрім перегородчастої емалі, експонент послуговується технікою емальєрного живопису, тобто просто малює на металі емалевим розчином або сухим порошком з наступним випалюванням. Саме ця техніка містить найбільш суттєвий елемент імпровізації, непередбачуваності. Тут немає кордонів, що відокремлюють один колір від іншого; контури форми розмиті, кольори змішуються, утворюючи крапчасті структури. Особливо вдало митець відтворює в такий спосіб водну стихію, потужну й бурхливу, («Мелодія моря-2»). Одна з його марин містить зображення вітрильників із символікою державних прапорів. Розміщуючи український прапор поруч з японським і англійським, художник висловлює надію на те, що Україна все ж посяде гідне місце серед світових держав. Тож ця робота («Вітер надії») відкриває ще одну грань мистецької і людської особистості Івана Юркова – громадянина, небайдужого до долі своєї Батьківщини.

Експозицію доповнюють видання «Кобзаря» 60-70-х років, обкладинки яких митець оформив емалями, образи яких перегукуються з змістом Шевченкових поезій.

Юрков Іван Михайлович народився 2 грудня 1944 року в с. Блищадь Хотинського району Чернівецькій області. Закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва, відділ художньої обробки металу (1972). Член Національної спілки художників України (1989). Його твори зберігаються в музеях, зокрема 4 твори в Хмельницькому обласному художньому, та приватних колекціях України, Європи і США.  

 

Володимир Хоркавий

 
 
 
 

 

 

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр