Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
Борис Негода (м. Кам’янець-Подільський). Метаморфози
Куратор виставки: Л. Сковерко
Період проведення виставки: 14 Червня 2018 р. - 15 Липня 2018 р.

 

Все тече, все змінюється     

Геракліт 

Час пливе, немов вода в річці, все міняючи, несучи старе і залишаючи місце для нового. На зміну вчорашньому дню приходить черговий, сповнений нових подій та емоцій, що резонують зі світобаченням художника та, немов метаморфози, набувають нової, живописної форми.

З виставкою «Метаморфози» Хмельницький обласний художній музей, після двадцятирічної перерви, вдруге зустрічає знаного подільського художника Бориса Негоду у своїх стінах.

Експоновані роботи виконані олійною пастеллю: рідкісна кропітка техніка, схожа на мільйон вкручень-краплинок. Над однією такою картиною художник працює від місяця і аж до року.

У роботах Б. Негоди присутнє єднання поезії та образотворчого мистецтва. Витвір рук та душі художника звучить, мов музика, часом лірична, сповнена сумом, тугою, а часом така, що підносить нас над буденністю, спонукає до роздумів над сенсом буття. Його твори вирізняються складністю композиції, оптичними ефектами, багатоколірною палітрою. В них наявна велика кількість поліфонічних символів, яким художник надає філософське навантаження. Ці картини самостійно розкривають глядачеві власну душу.

За час роботи із пастеллю постало кілька циклів творів: «Скіфи», «Ангели», «Шеченкіана», «Козацький скоропис», «Метаморфози». В них митець виступає як творець образів, які додають сили духу і радості, яскраво утверджують ідею української самосвідомості та народності. Тут красномовно втілені наміри самого художника: «Я хочу проливати світло на людей… Так мені самому світліше на душі». Б. Негода повторює у численних інтерв'ю, що єдиною його музою є Україна. «Заради неї і працюю», просто і без прикрас каже майстер.

У даній експозиції привертає увагу цикл картин «Ангели». Ангели  це надприродні істоти, посередники між Богом і людьми, що наставляють до правильного та доброчесного життя, охороняють. У творах Бориса Негоди вони наділені людськими рисами. В образах ангелів музики, села, України, любові, води, ночі, автор втілює свої враження від пережитих чи побачених подій, наділяє їх окремими філософськими якостями.

Не менш цікавими є «Метаморфози». На першій із них  бик з обличчям чоловіка несе на собі прекрасну жінку. Ось таке собі поєднання грубої чуттєвості і потуги бика з лілейною ніжністю жінки. Гра контрастів, контраст рис і водночас гармонія почуттів! А хіба не таким є саме життя? Все пізнається в порівнянні. Нас часто тягне до чогось протилежного і, водночас, такого до болю знайомого, ніби це частина нас самих, частина Всесвіту, в якому ми живемо.

Майстерня художника наповнена старовинними речами, майже «музейними експонатами», які інколи оживають на аркушах («Батьківський зензубель»). За словами автора, він зображує ці предмети, щоб зберегти їх та слова-назви, які незрозумілі уже і сучасникам.

Борис Негода  художник, чиї твори полонять дивовижним світом краси, життям, щастям та світлом. В його творчих планах ще чимало ідей і нових проектів  серед них і свіжі полотна, і нові персональні виставки, і виїзди на художні пленери. Бо, як зізнається сам митець, не зробив ще багато з того, що запланував.

 

Довідково

Негода Борис Михайлович  графік, живописець, професор кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам'янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка, член Національної спілки художників України, заслужений художник України, перший лауреат Хмельницької обласної премії ім. В. Розвадовського, лауреат премії ім. І. Огієнка в галузі мистецтва, делегат VІ з'їзду Національної спілки художників України.

Народився 8 квітня 1944 року у с. Калиня Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Проживає у місті Кам'янець-Подільський. Закінчив спочатку Чернівецьке художньо-ремісниче училище, а згодом  Київський художній інститут, де навчався на факультеті графіки. Митець є активним учасником всеукраїнських, зарубіжних (Австрія, Німеччина) та персональних виставок. Його твори зберігаються у багатьох музеях та приватних колекціях України та закордону.

Значний графічний доробок Бориса Негоди складають ілюстрації до творів П. Тичини, О. Кобилянської, М. Стельмаха тощо; серії та цикли «Лірницькі пісні Поділля», «Сни дитинства»; серії станкових аркушів, виконаних у техніках  літографія, офорт, суха голка, резерваж, меццо-тинто, гравюра на цинку та міді.

Б. Негоду цікавить і робота в монументальній пластиці. Йому підвладні дерево, гіпс, метал, і навіть, камінь. Однією з найбільш відомих є скульптурна композиція, присвячена загиблим воїнам-інтернаціоналістам, «Зруйнований храм людської душі», виконана у співавторстві з В. Лашком та О. Якішевським.

Борис Михайлович вдало поєднує творчу діяльність з освітньо-викладацькою. Його люблять та поважають студенти, до думки майстра прислухаються колеги-викладачі. Охоче ділиться знаннями та досвідом. Лишень встигай переймати. І повторює повсякчас студентам: «Аби чогось досягти, треба докласти зусиль, волі, здоров'я, знань. Бути терплячим і трохи навіть упертим. Просто так, з неба, нічого не падає…»

У доробку художника 17 публікацій у наукових фахових виданнях. 2005 року видав навчально-методичний посібник для студентів вищих навчальних закладів художніх і художньо-педагогічних спеціальностей «Живопис». Творчо співпрацює з митцями України та Польщі. Досвідчений педагог і куратор проектів, студентських міжнародних пленерів (Краків, Кам'янець-Подільський). Його без перебільшення називають візитною карткою Кам'янця-Подільського. 

 

 
© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр