Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
"МОНУМЕНТАЛЬНА МАЙСТЕРНЯ: 1960–80". Графіка з музейної колекції
Куратор виставки: М. Фролова
Період проведення виставки: 10 Січня 2019 р. - 3 Лютого 2019 р.

2015 року було ухвалено закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Відтоді країною пройшла низка неконтрольованих «декомунізаційних» практик, які, через необізнаність виконавців та відсутність у них бажання пізнати та визнати такі твори частиною історії українського мистецтва радянського періоду, сприяли їх знищенню. Відслідкувати такі випадки дуже складно, адже монументально-декоративне мистецтво минулого століття не достатньо досліджене в Україні. Разом з цими творами зникає пам'ять про монументальні роботи видатних українських художників, творчість яких давно стала здобутком загальнонаціонального значення.

Сьогодні в монументальних об'єктах радянського мистецтва, що доживають віку в публічному просторі, переважно вбачають тільки ідеологію, забуваючи, що вони, перш за все, є такими ж творами мистецтва, як і живописні чи графічні роботи. Оскільки вітчизняна урбаністика прийняла на себе чи не найважчі удари української декомунізації, нагально постає потреба у вивченні цього виду мистецтва в контексті історії становлення та розвитку українського мистецтва.

Період 196080 років став найбільш плідним у пошуках творчої манери професійними митцями та в розвитку художньої промисловості. Монументальні мозаїки, вітражі, сграфіто  достеменно не відомо, скільки таких пам'яток у нас є та як вони створювалися.

На теперішній час монументальне мистецтво у містах  мовчазний свідок часу, нагадування про історію, життя людей, про їх ідеали та прагнення. Це колосальна спадщина, яка об'єднує цілі плеяди художників, талант яких розкрився в багатьох видах мистецтва: живописі, скульптурі, графіці.

Вплив монументалістики прийшов в графіку разом з авторами, у творах яких присутній пошук самобутньої, впізнаваної авторської мови та масштабність композиційних рішень. До експозиції виставки «Монументальна майстерня: 196080» увійшли графічні аркуші: А. Рибачук, В. Мельниченка, Е. Коткова, І. Остафійчук, В. Бовкуна, М. Малишка, О. Дубовика, Є. Безніска, Л. Ястреб, В. Маринюка, В. Патика, М. Мазура, М. Андрійчука та інших.

Дана експозиція не претендує на вичерпне висвітлення мистецьких процесів 1960-80 років, а є радше замальовкою до портретів видатних митців, що створили унікальну епоху в українському мистецтві зазначеного періоду на прикладі графічних аркушів з колекції Хмельницького обласного художнього музею.

Спеціальним гостем заходу є фотограф Євген Нікіфоров (Yevgen Nikiforov) (м. Київ). В рамках відкриття виставки відбудеться презентація книги і фотопроекту Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics за участі автора. Запрошуємо!

 

 
© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр