Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
Георгій Якутович. Графіка з музейної колекції
Куратор виставки: Л. Чернова
Період проведення виставки: 17 Лютого 2010 р. - 3 Березня 2010 р.

 В лютому 2010 року мистецькі кола України відзначають 80 років від дня народження видатного  українського графіка, народного художника України, двічі  лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Георгія В’ячеславовича Якутовича (1930–2000). Митець відомий як автор станкових творів та ілюстративних циклів до української літературної класики, а також як художник-постановник кінофільмів Сергія Параджанова „Тіні забутих предків” (1965) та Леоніда Осики „Захар Беркут” (1970).

В нашому музеї зберігаються 57 графічних аркушів Г. Якутовича. Для ювілейної виставки з них відібрано 26. Вони виконані в техніках гравюри: на лінолеумі (лінорит), на дереві (ксилографія, або дереворит) і на металі (офорт).

Один з найбільш відомих творів Г. Якутовича — „Аркан”. Гуцульський народний танець в інтерпретації художника, набуває символічного змісту, перетворюючись на потужний образ народної єдності, непорушного зв’язку із рідною землею, спроможності протистояти будь-якій ворожій силі.

Серед ілюстративної графіки Г. Якутовича — аркуші за творами видатного українського драматурга Івана Кочерги, замовчуваного або гостро критикованого у 1930-ті роки. Лінорити до його драми „Ярослав Мудрий” вповні передають її епічно-монументальний характер. Їх вирізняють масштабність образів, монументальність форм, глибоке проникнення в дух епохи. Урочистістю, небуденністю мистецької мови позначені й аркуші до іншого твору цього ж автора — „Свіччине весілля”.

В ліногравюрах до збірки оповідань Марії Пригари „Козак Голота” за мотивами народних дум митець виступає талановитим інтерпретатором фольклору. Тему боротьби українського народу із турецькими поневолювачами він втілює в площинних, жорстко ущільнених зображеннях із привабливою фактурою, співзвучною орнаментиці народних килимів.

Щире захоплення традиційною декоративною творчістю позначилось і на ілюстрації до казки „Про бідного парубка і Марка багатого”. Її виокремлює виразний соковитий штрих, національний колорит і м’яка іронія.

Камерні дереворити до повісті Михайла Коцюбинського „Тіні забутих предків” приваблюють лаконізмом і граничною сконцентрованістю думки, що дозволяє сприймати їх як окремі станкові аркуші. Насичена поетикою багатопланова повість зумовила певну композиційну стратегію. В тканину гравюри художник тактовно вводить мініатюрні зображення різнопланових подій, які доповнюють головний сюжет.

Образну змістовність новел Василя Стефаника Г. Якутович переклав мовою офорту. Строгий і складний ритм гравюр, сітка офортних штрихів, то висвітлена, то згущена до чорноти, переконливо відтворюють відчуття трагічної долі героїв „Кленових листків”.

В цій же техніці виконані гостросюжетні композиції, що потрактовують сторінки гоголівського „Вія”. Сповнені іронії й доброго гумору, вони зберігають образний лад літературного джерела, органічно поєднуючи реальний і фантастичний світи, оживлюючи картини київського життя ХVІІІ століття.

 Кілька станкових аркушів різної тематики належать до пізнього періоду творчості Георгія В’ячеславовича. Серед них — ліногравюри „Пам’яті батька”, „Поминальна молитва”, „Біля джерела”.

Усі представлені роботи — це лише мала часточка великого доробку Майстра-новатора, сміливого експериментатора, чия творчість стала визначним внеском в українське мистецтво ХХ століття.

 

 

 

 

 

 

На відкритті виставки був присутній син майстра, відомий графік та художник кіно Сергій Якутович.

 

 

 

 

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр