Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
Михайло Ліщинер. Роздуми на мистецьких шляхах. Живопис з музейної збірки. До 100-річчя з дня народження.
Куратор виставки: Г. Козловська
Період проведення виставки: 17 Травня 2012 р. - 5 Вересня 2012 р.

23 квітня 2012-го виповнилося 100 років з дня народження відомого львівського художника-живописця Михайла Івановича Ліщинера. Щирий, життєрадісний, невибагливий до матеріального світу  таким його запам’ятали учні, друзі та шанувальники.

Народився митець у Тирасполі, рано залишився сиротою й виховувався у дитячому будинку. Здібного до малювання хлопця було направлено до Кам’янець-Подільської художньо-промислової школи, де він навчався у мудрого педагога, збирача українського народного мистецтва В. Гагенмейстера. Потім здобував освіту в Одеському, а згодом Київському художньому інститутах. 1941 року пішов на фронт, а 1947  переїхав до Львова. Викладав в інституті прикладного та декоративного мистецтва (19481956). Своїми вчителями вважав відомих українських художників Р. Сельського та Л. Левицького, які познайомили його із європейськими малярськими традиціями та інтелектуальними пошуками ХХ століття. Це мало великий вплив на душевно розкутого митця, що прагнув моделювання власного образного світу, нехтуючи офіційними настановами соцреалізму. За право залишатися собою художник позбавився викладацької роботи. Але оптиміст по натурі, він продовжував опрацьовувати свій творчий метод, приміряючи європейські модерністські набутки до українського грунту.

Ліщинер не замикався рамками одного жанру  він створював багатофігурні композиції і натюрморти, портрети і пейзажі, несподівано поєднуючи в них різні традиції та мистецькі напрями. Саме такі твори з музейної збірки присутні в експозиції виставки. Наприклад, два автопортрети, відстань в часі між якими 18 років, дають змогу простежити еволюцію його творчості. На ранньому полотні образ передано реалістично: класична постановка фігури, прописані деталі обличчя, одягу. На останньому, де автору 76,— художня мова більш стисла та лаконічна. Мінімальними засобами, лінією та плямою, створено максимально виразний образ.

Традиціям львівської художньої школи цілком відповідають натюрморти: зображення в них завжди площинне, пропорції речей свідомо порушені. А от краєвиди захоплюють своєю містичною аурою. Завдяки яскравим, чистим кольорам, синтезу площинності та перспективи, вони більш нагадують вишукані декорації до театральних постанов, ніж фрагменти міських пейзажів.

Напрочуд сучасними сприймаються багатофігурні композиції, присвячені молодіжній тематиці, які передають своєрідну атмосферу львівських кав’ярень 1960-х. Фігури молодих людей доволі умовні, в них схоплене лише головне — рух, пози. Важливим чинником у створенні образу виступає колір: насичені червоний, малиновий, жовтий, синій надають полотнам напруженого емоційного звучання.

Оптимістичні, забарвлені яскравим артистичним темпераментом, роботи контрастують з полотнами, присвяченими війні та Холокосту («Прокляття», «Приречені», «Лист з фронту»). Автор використовує приглушену гаму кольорів, ламані лінії, витягнуті, загострені форми, зображуючи в’язнів єврейського гетто. Такими засобами митець висловив внутрішню напругу і тривожний стан, які він пережив, роздумуючи про людей воєнного покоління, до якого він належав.

Однак, попри все, вражає світлий, життєрадісний погляд митця на оточуючий світ. В його творах – посмішка доброї, щирої, мудрої людини — іноді легка, невимушена, радісна, лукава, а часом — іронічна, сповнена прихованого сарказму.

В одному з останніх інтерв’ю Михайло Ліщинер так визначив завдання художника: «Бути розкутим. Чути голос у середині себе й не змінюватися. Багато що вміти, але не перетворюватися у ремісника». Таке творче кредо митець сповідував усе життя.

 

Галина Козловська

 

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр