Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
До Дня Незалежності: Євген Безніско /м. Львів/. «Мойсей». Діалог у часі. /Пастель/. Урочисте відкриття та зустріч з автором 28 серпня 2012 р.
Куратор виставки: Л. Чернова
Період проведення виставки: 21 Серпня 2012 р. - 19 Жовтня 2012 р.

Євген Безніско народився 19.11.1937 р. в м. Кагарлик Київської області. Закінчив Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (1964). Член НСХУ (1968). Графік, живописець, монументаліст. Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка (2006), заслужений художник України (1989). Підготував біля 30 персональних виставок, брав участь у міжнародних, зокрема у Канаді та США.

Євген Безніско — автор низки графічних циклів до творів української літературної класики, екслібрисів, серії портретів видатних діячів України, циклу робіт «Чорнобильська Голгофа» тощо. У співавторстві з дружиною і однодумцем, відомим скульптором Теодозією Бриж (1929–1999) такі монументальні проекти, як каплиця жертвам НКВС на території Золочівського замку, меморіал Українських Січових Стрільців на горі Маківка й пам’ятник князю Святославу, сину Володимира Великого, неподалік м. Сколе на Львівщині та багато інших.

Творчість Євгена Безніска завжди була тісно пов’язана з ім’ям Івана Франка. Ще з юності, захопившись літературною спадщиною Каменяра, він досьогодні, вже понад 40 років, втілює на папері яскраві й незабутні образи. «Робота над Франком — моє життя»,— зізнається митець. І це дійсно так. Адже його Франкіана налічує більше 200 графічних аркушів.

Нинішня експозиція представляє два ілюстративні цикли до вершинного твору. Перший (в техніці лінориту), що презентує нашу музейну збірку, було створено молодою людиною в умовах другої хвилі національного відродження. Неприхований національний підтекст поеми давав можливість митцю включитися у загально-національний діалог, названий згодом рухом шістдесятників. Особлива пластична мова цього циклу, що складається з 17 аркушів, унаочнює монументальне звучання поеми, вічність і актуальність її образів. Нерівні «рвані» контури гранично узагальнених крупних форм, зерниста фактура художньої поверхні асоціюються з каменем, тобто з матеріалом «скрижалей Мойсеєвих». Варіюючи різний за характером графічний штрих, силуетний рисунок, творячи напружену гру світла і тіні, митець моделює композиції, пронизані духом внутрішньої експресії. Поступово від аркуша до аркуша розкриваються історико-філософські аспекти твору, народжуючи паралельні до основного змісту національно-духовні асоціації. Серія стала помітним явищем в мистецькому просторі України, а її автор був занесений до числа неблагонадійних. Проте утиски з боку влади не змінили його зацікавлень і переконань.

Вже в нових політичних і культурних реаліях, збагачений досвідом прожитих літ, Євген Безніско знову звертається до цієї ж теми. Появі другого циклу (2005–2007) передувала поїздка до Єгипту, де художник мав можливість пройти шляхами Мойсея, вповні відчути містичну атмосферу Синаю й по-новому переосмислити такий близький йому Франковий твір. Виконані в техніці пастельного малюнку 38 аркушів, відтворюють ті ж події біблійної історії, але в «автентичному геоморфологічному середовищі». Перед глядачем постають неповторні ландшафти древньої землі, збагачені колоритом побуту місцевих мешканців. Композиції приваблюють «інтонаційним багатством колірно-настроєвої гами», наявністю метафор, символів, асоціацій, що наповнюють біблійні сцени глибоким метафізичним змістом. Неоповідний характер аркушів дозволяє їх вільне трактування, стимулює історіософське мислення глядача. Зіставлення обох циклів в єдиний концептуальний ряд, за словами львівського мистецтвознавця Р. Яціва, дає глибоку духовну інформацію про ідеали не одного покоління українських інтелектуалів, які шукали фундаментальні опорні точки для збереження морально-етичних критеріїв нації на різних щаблях історії. 

Лариса Чернова

 
 
 
 
 
 
 
 

 

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр