Головна сторінка     Зворотній зв`язок
ГОЛОВНАПРО МУЗЕЙКОЛЕКЦІЇВИДАННЯВИСТАВКИПРЕС-ЦЕНТРКОНТАКТИВІДВІДУВАЧУВІДЕОКонкурс «Подільська палітра»Наші ГероїПублічна інформація
  Головна » ВИСТАВКИ » Архів виставок
Виставки
Роман Сельський та його коло. Живопис з музейної збірки.
Куратор виставки: Г. Козловська
Період проведення виставки: 21 Березня 2013 р. - 20 Вересня 2013 р.

 

Є художники, значення яких не обмежується цінністю їхніх творів. Довкола них неначе виникає поле тяжіння, що залучає часом дуже різних за поглядами і уподобаннями митців. Створюючи не тільки певний естетичний, а й моральний простір, вони стають для інших взірцем вимогливості до себе, до своєї творчості. Повною мірою це стосується засновника львівської школи малярства Романа Юліановича Сельського (19031990), народного художника України, визнаного майстра живопису, людини широкої ерудиції. 21 травня виповнюється 110 років з дня його народження.
Роман Сельський народився в м. Сокаль на Львівщині, майже все життя прожив у Львові. Проте художню освіту здобув у Краківській Академії Красних мистецтв (1927 р.), відвідав Італію, Францію, деякий час перебував в Парижі, вивчаючи творчість європейських майстрів.
У Львові, куди молодий художник повернувся 1929 року, він стає однією з центральних постатей мистецького життя, бере активну участь в діяльності творчих об’єднань «Artes» та «АНУМ» («Асоціація незалежних українських митців»).
Коли 1946 року створюється інститут прикладного та декоративного мистецтва (з 1994 р.  Львівська академія мистецтв), він очолює кафедру живопису. 27 років життя віддав Роман Юліанович педагогічній праці. Його методика була розрахована на виховання неповторних особистостей. В її основі  орієнтація на індивідуальні поетичні дані, розуміння життя та мистецтва. Протягом років він послідовно залучав нові покоління до багатої історії та досвіду європейського малярства.
Твори самого метра та роботи деяких з його численних учнів, які живуть і працюють в багатьох містах України і далеко за її межами, представлені на виставці з колекції Хмельницького художнього музею.
Впливом постімпресіонізму позначені полотна Р. Сельського «Двері на веранду» (1959) та «На веранді» (1957), де художник експериментує щодо просторової побудови композиції. Спрощені форми, моделювання чіткою геометричною плямою, буйство фарб, потужне звучання колірних співвідношень, зіткнення контрастних, далеких один від одного кольорів  приглушених і яскравих, холодних і гарячих  все це є характерними ознаками художнього стилю Романа Сельського та й всієї львівської школи.
Перша генерація учнів метра (яку, за існуючою термінологією, можна назвати поколінням «шістдесятників») представлена в експозиції творами заслуженого діяча мистецтв України Карла Звіринського (1923–1997), народних художників Данила Довбошинського та Володимира Патика (останній є лауреатом Шевченківської премії).
Друга генерація («сімдесятників») була не тільки учнями Сельського, а й учнями його ж учнів  К. Звіринського та Д. Довбошинського. Серед них нині  заслужені, народні художники України, лауреати Шевченківської премії. Це: Любомир Медвідь, Іван Марчук, Зеновій Флінта (19351988), Петро Маркович, Микола Андрущенко, Володимир Риботицький.
Всі вони художники яскравих творчих індивідуальностей, різних характерів, напрямків. І в цьому розмаїтті  свідчення життєздатності школи Романа Сельського, плідності його творчого методу.

Галина Козловська

© 1986-2010 Хмельницький обласний художній музей
Офіційний сайт При використанні матеріалів сайту посилання на сайт музею www.artmuseum.km.ua обов'язкове

Розробка сайту
Студія Спектр